Supervillain Prof. Marcia Grail is experimenting with energy and electric charge
ID: 1660443 • Letter: S
Question
Supervillain Prof. Marcia Grail is experimenting with energy and electric charge to better create a new doomsday weapon (and take over the world). She gathers a charge of 1.11 x 10^-10 C and places it in the center of a large empty spherical vacuum chamber of radius 250m (the place she fixes this immovable charge can be thought of as the origin of coordinates). The potential at a point 1m away in the positive y-direction is 1 V. What is the potential 1m away in the positive x-direction? If she then places a movable particle with mass 2 micrograms and a charge of +2 Coulombs at the point 1m away in the positive y-direction, how much energy is stored in this configuration (assume that the outer surface of the vacuum chamber is the zero of potential energy)?
Explanation / Answer
given
charge of 1.11 x 10^-10 C
radius 250m
The potential at a point 1m
and 1 V
mass 2 micrograms
charge of +2 Coulombs
the potential is V = K Q / r
V = 9 X 109 X 1.11 X 10-10 / 1
V = 9 X 109 X 1.11 X 10-10
V = 0.999 volt
nearly it is V = 1 v
the energy stored is U = q X V
U = 2 X 1
U = 2 J
the energy is stored in this configuration is U = 2 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.