Main Menu Contents Grades » Cap. 7 Trabajo y Energia Cinetica» HRw spring Force
ID: 1660380 • Letter: M
Question
Main Menu Contents Grades » Cap. 7 Trabajo y Energia Cinetica» HRw spring Force O Timer Notes Course Contents » Evaluate Feedback Print HRW Spring Force Points:2 The only force acting on a 4.70-kg body as it moves along a positive x axis has an x component Fx--640x N, with x in meters. The velocity at x 5.68 m is 6.76 m/s what is the velocity of the body at x-2.44 m? 4.42 m/s Incorrect. Tries 3/50 Previous Tries At what positive value of x will the body have a velocity of v = 3.72 mvs? Subrst Anawer Submit Answer Tries 0/soExplanation / Answer
F = ma
F = m*v dv / dx
F dx = m vdv
-6.4x dx = m v dv
Integration both sides we have
integral (-6.4x dx) from x = 5.68 to 2.44 = integral(v^2 / 2 ) dv from v = 6.76 to v2
-3.2x^2 from x = 5.68 to 2.44 = 1/2 ( v2^2 - 6.76^2)
-3.2 ( 2.44^2 - 5.68^2) = 1/2(v2^2 - 6.76^2)
v2 = 14.63 m /s
so velocity at x = 2.44 is 14.63 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.