4. (II) What is the magnitude of the acceleration of a speck of clay on the edge
ID: 1660219 • Letter: 4
Question
4. (II) What is the magnitude of the acceleration of a speck of clay on the edge of a potter's wheel turning at 45 rpmm (revolutions per minute) if the wheel's diameter is 35 cm? 5. (II) A 0.55-kg ball, attached to the end of a horizontal cord, is revolved in a circle of radius 1.3 m on a frictionless horizontal surface. If the cord will break when the tension in it exceeds 75 N, what is the maximum speed the ball can have? 6. (II) How fast (in rpm) must a centrifuge rotate if a particle 7.00 cm from the axis of rotation is to experience an accel- eration of 125,000 g's? 13 7. (II) A car drives straight down toward the bottom of a valley and up the other side on a road whose bottom has a radius of curvature of 115 m. At the very bottom, the normal force on the driver is twice his weight. At what speed was the car traveling?
Explanation / Answer
5. F normal / mass = V²/r
put all values
75 /. 055 = V² / 1.3
V² = 177.27
V = 13.3 m/sec
7. weight = mass * g
Fn ( normal force) = 2 * weight = 2 m g
so at the bottom of the valley the net force is
Fnet = Fn - W = mg
centripetal force = net force
m g = m v² / r
v² = g * 115
V = 33.5 m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.