A block with mass m-1.841 kg is attached to a fixed wall by two springs connecte
ID: 1659664 • Letter: A
Question
A block with mass m-1.841 kg is attached to a fixed wall by two springs connected to each other with spring constants k1 = 17.9 N/m and k2 = 34.4 N/m. The coefficient of static friction between the ground and the block is 0.143. What is the maximum distance you can stretch the block from the equilibrium spring length so that the static friction force keeps the block in place? Express your answer in metres This is a Challenge Problem. Diagram not to scale. Void where prohibited by law. Residents of Quebec must complete a skill-based problem before claiming their prize. Note,I swapped in a new problem here since I was unable to find a solution to the old one that didn't require either energy or calculus k2Explanation / Answer
Given , k1 = 17.9 N/m
k2 = 34.4 N/m
= 0.143
m = 1.841 kg
Since they are connected in series ,
Equivalent spring constant (keq) = k1*k2/(k1 + k2)
keq = 17.9*34.4/(17.9+34.4)
keq = 11.774 N/m
If the block is stretched from equilibrium position ,
Condition for the static friction to keep the block in place
Spring force = frictional force
Keq*x = *m*g ( here x is the maximum displacement)
11.774*x = 0.143*1.841*9.8
x = 2.58/11.774
x = 0.22 m
Therefore,
maximum distance from equilibrium position = 0.22 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.