Emew2Problem 2.26 tems 1. Problem 2.04 2. Problem 2.09 3 Problem 2,12 4 Problem
ID: 1659541 • Letter: E
Question
Explanation / Answer
Initial velocity u = 0
Final velocity v = 11.6 m/s
Distance S = 20m
A) Using:
v^2 = u^2 +2aS
=> a = (v^2-u^2)/2S = (11.6^2 - 0)/(2 x 20) = 3.364 m/s2
B)
Using:
v = u + at
=> t = (v-u)/a = (11.6 - 0)/3.364 = 3.45s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.