A spherical conductor has a radius of 11.0 cm and charge of 30.0 µC. Calculate
ID: 1659513 • Letter: A
Question
A spherical conductor has a radius of 11.0 cm and charge of 30.0 µC. Calculate the electric field and the electric potential at the following distances from the center.
(a) r = 10.0 cm
electric field _____MN/C --Direction-- inward, outward, or magnitude is zero
_____electric potential MV
(b) r = 20.0 cm
electric field _____MN/C --Direction-- inward, outward, or magnitude is zero
_____electric potential MV
(c) r = 11.0 cm
electric field _____ MN/C --Direction-- inward, outward, or magnitude is zero
electric potential _____ MV
Explanation / Answer
Radius R = 11 cm
= 0.11 m
Charge q = 30 x 10 -6 C
Coulomb's constant K = 8.99 x 10 9 Nm 2/ C 2
(a). Distance r = 10 cm
= 0.1 m
Electric field E = 0
Since electric field inside the spherical conductor is zero.
Electric potential V = Kq / R
= 2.45 x 10 6 volt
= 2.45 MV
Since electric potential inside a spherical conductor is same as on the potential at the surface of the conductor.
(b). Distance r = 20 cm
= 0.2 m
Electric field E = Kq / r 2
= 6.742 x 10 6 N/C
= 6.742 MN / C (Outward)
Electric potential V = Kq / r
= 1.35 MV
(c). Distance r = R
= 11 cm
= 0.11 m
Electric field E = Kq / R 2
= 22.28x 10 6 N/C
= 22.28 MN / C (Outward)
Electric potential V = Kq / R
= 2.45 MV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.