A fly flies in two straight lines in the x-y plane. First the fly covers 30 m in
ID: 1659456 • Letter: A
Question
A fly flies in two straight lines in the x-y plane. First the fly covers 30 m in 10 seconds at an angle of 45 degrees. The fly then makes a 90 degree right turn and during the next 10 seconds flies an additional 40m. For the complete flight, what is the magnitude of the fly's displacement vector (i.e. the straight- line distance the fly travels from its starting point)? Draw a diagram, too. Magnitude of displacement of fly's flightm For the complete flight, what is the straight-line average velocity vector of the fly? Average velocity» ( m/s , m/s ) (the v, and v, components)Explanation / Answer
a)
Displacement = x
x = sqrt(30^2+40^2)
= 50 m
b)
D1 = 30 cos45 i + 30 sin45 j
D2 = 40 cos(315) i + 40 sin(315) j
Dnet = 50i - 7.07j
So,
Vavg = 2.5i m/s, -0.35j m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.