3. An object is moving in a straight line with constant acceleration. Initially
ID: 1658316 • Letter: 3
Question
3. An object is moving in a straight line with constant acceleration. Initially it is travelling at 16 m/s. Three seconds later it is traveling at 10 m/s. How far does it move during this time? a. 26 m b. 30 m c. 39 m d. 48 m 4. A jet fighter accelerates on a runway at constant rate starting from rest at t-0. Between t-3s and t-5s it moves 16 m. How far will it displace between times 1-1s and 9s? (Hint: Draw a general plot of velocity as a function of time starting at t-0. Recall: which quantitative feature of the plot gives you the displacement over the time interval between any given times ti and t,? Compare this quantity for the two time intervals given above to answer the question.) a. 32 m b. 28 m c. 22 m d. 18 m e. 16 mExplanation / Answer
here,
initial speed , u = 16 m/s
final speed , v = 10 m/s
time taken , t = 3 s
let the accelration be a
v = u + a * t
10 = 16 + a * 3
solving for a
a = - 2 m/s^2
the distance travelled , s = u * t + 0.5 * a * t^2
s = 16 * 3 - 0.5 * 2 * 3^2 m
s = 39 m
the distance travelled is c) 39 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.