A jet pilot takes his aircraft in a vertical loop, as shown in the figure(Fiqure
ID: 1658173 • Letter: A
Question
A jet pilot takes his aircraft in a vertical loop, as shown in the figure(Fiqure 1) If the jet is moving at a speed of 1140 km/h at the lowest point of the loop, determine the minimum radius of the circle so that the centripetal acceleration at the lowest point does not exceed 6.6 g's Express your answer to two significant figures and include the appropriate units LA TValue Units Submit My Answers Give Up Part B Figure 1 of 1 Calculate the 72-kg pilot's effective weight (the force with which the seat pushes up on him) at the bottom of the circle, and at the top of the circle (assume the same speed) Express your answers using two significant figures separated by a comma. A2p Nbottom NtopExplanation / Answer
here ,
speed of jet , v = 1140 km/hr
v = 1140 * 1000/3600 m/s
v = 316.7 m/s
part A) let the minimum radius of the circle is r
Now , for the acceleration at the bottom
v^2/r = acceleration
316.7^2/r = 6.6 * 9.8
solving for r
r = 1551 m
the minimum radius is 1551 m
b)
for the effective weight , at the bottom
N = m * (g + a)
N = 72 * (9.8 + 6.6 * 9.8)
N = 5362 N
Force at the bottom is 5362 N
at the top
N = m * (-g + a)
N = 72 * (-9.8 + 6.6 * 9.8)
N = 3951 N
Force at the top is 3951 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.