48, (11) The block shown in Fig. 4-43 has mass m = 7.0 kg and lies on a fixed sm
ID: 1657919 • Letter: 4
Question
48, (11) The block shown in Fig. 4-43 has mass m = 7.0 kg and lies on a fixed smooth frictionless plane tilted at an angle 22.0° to the horizontal. (a) Determine the acceleration of the block as it slides down the plane. (b) If the block starts from rest 12.0 m up the plane from its base, what will be the block's speed when it reaches the bottom of the incline? .y FIGURE 4-43 Block on inclined plane. Problems 48 and 49 49. (II) A block is given an initial speed of 4.5 m/s up the 22° plane shown in Fig. 4-43. (a) How far up the plane will it go? (b) How much time elapses before it returns to its starting point? Ignore friction.Explanation / Answer
48a] Force along the incline = mg sin theta
acceleration along the incline a = g sin theta
= 9.8* sin 22 degree = 3.671 m/s^2
b] using third equation of motion,
v = sqrt(2as) = sqrt(2*3.671*12)
= 9.386 m/s answer
49a] using third equation of motion,
s = u^2/2a
= 4.5^2/(2*3.671)
= 2.758 m answer
b) using second equation of motion,
0 = 4.5t - 0.5*3.671*t^2
t = 4.5/(0.5*3.671)
= 2.452 s answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.