Main Menu Course Contents l Course Contents» »Hw4 Notes Bookmark Evaluate-Commun
ID: 1657637 • Letter: M
Question
Main Menu Course Contents l Course Contents» »Hw4 Notes Bookmark Evaluate-Communicate-Print Info (8c4p18) The velocity v of a particle moving in the xy plane is given by v = (8.0t-4.0t*)i + 7.5j, in m/s. Here v is in m/s and t (for positive time) is in s. What is the acceleration when t = 3.0 s? i-component of acceleration? Subm AnawerTries 0/12 j-component of acceleration? Submit Answer Tries 0/12 When (if ever) is the acceleration zero (enter time in s or 'never)? Submia AnswerTries 0/12 When (if ever) is the velocity zero (enter time in s or 'never)? Subnat AnswerTries 0/12 Post Discussion Send FeedbackExplanation / Answer
a = dv/dt
a = d/dt{( 8.0t – 4.0t2)i + 7.5 j} m/s
a = (8 – 8t) i m/s2
Part A:
Acceleration when t = 3s
a = (8- 24)I m/s2
a = -16 i m/s2
Part B
there is no j component so a = 0 j m/s2
Part C:
Let a = 0
(8 – 8t) i = 0
t = 1 s
PART D:
Never, since vy = 8.0 m/s at a minimum
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.