The resistance of the body is made up of two basic parts: the resistance of the
ID: 1657606 • Letter: T
Question
The resistance of the body is made up of two basic parts: the resistance of the skin and the resistance of the interior of the body. The internal resistance varies somewhat, but about 500 measured between the two hands is typical. We can model this part of the body as a cylinder 1.6 m long and 14 cm in diameter.
(a) What is the average internal resistivity of the body?
(b) How much power will be delivered to the body of a person who accidentally grabs the ends of wires connected across a 120 V electrical outlet?
Explanation / Answer
(A) R = rho L / A
500 = rho (1.6)/ (pi 0.07^2)
rho = 4.81 ohm m
(B) P = V^2 / R = 120^2 / 4.81 = 2994 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.