A rod of mass 0 . 51 kg and radius 0 . 048 m rests on two parallel rails that ar
ID: 1657417 • Letter: A
Question
A rod of mass 0.51 kg and radius 0.048 m rests on two parallel rails that are 0.14 m apart and longer than 0.15 m. The rod carries a upward current of 76 A and rolls along the rails without slipping. There is a uniform magnetic field of magnitude 0.45 T directed into the page and perpendicular to the rod and the rails. If it starts from rest, what is the speed of the rod after moving a distance 0.15 m? Answer in units of m/s.
Question 10, chap 129, sect 3. part 1 of 2 10 points A rod of mass 0.51 kg and radius 0.048 m rests on two parallel rails that are 0.14 m apart and longer than 0.15 m. The rod carries a upward current of 76 A and rolls along the rails without slipping. There is a uniform magnetic field of mag- nitude 0.45 T directed into the page and per- pendicular to the rod and the rails. 0.45 T 0.45 T If it starts from rest, what is the speed of An woer int mithsoing a distance 0.15 mfExplanation / Answer
Given,
B = 0.45 T ; I = 76 A ; d = 0.14 ; L = 0.15 m ; m = 0.51 kg ;
Let the required speed be v.
The magnetic force on the rod is:
F = B I d
moment of inertia of the rod is:
I = m r^2/2 ;
from conservation of energy:
W = K
(B I d) L = Ke(rot) + Ke(trans)
B I d L = 1/2 I w^2 + 1/2 m v^2
B I d L = 1/2 x 1/2 m r^2 vf^2/r^2 + 1/2 m v^2 = 3/4 m v^2
v = sqrt (4 B I d L/3 m)
v = sqrt (4 x 0.45 x 76 x 0.14 x 0.15/3 x 0.51) = 1.37 m/s
Hence, v = 1.37 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.