after solving a difficult physics problem, an excited student throws his book st
ID: 1657278 • Letter: A
Question
after solving a difficult physics problem, an excited student throws his book straight up. it leaves his hand at 3.4m/s from 1.5 m above ground. how much time does it take until the book hits the floor? after solving a difficult physics problem, an excited student throws his book straight up. it leaves his hand at 3.4m/s from 1.5 m above ground. how much time does it take until the book hits the floor? after solving a difficult physics problem, an excited student throws his book straight up. it leaves his hand at 3.4m/s from 1.5 m above ground. how much time does it take until the book hits the floor?Explanation / Answer
Take vertically up direction as positive
vi = 3.4 m/s
a = -9.8 m/s^2 (negative because it is directed downward)
d = -1.5 m (negative because net displacement of book is downward)
use:
d = vi*t + 0.5*a*t^2
-1.5 = 3.4*t + 0.5*(-9.8)*t^2
-1.5 = 3.4*t - 4.9*t^2
4.9*t^2 - 3.4*t -1.5 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 4.9
b = -3.4
c = -1.5
Roots can be found by
t = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
t = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 40.96
roots are :
t = 1 and t = -0.3061
since t can't be negative, the possible value of t is
t = 1
Answer: 1 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.