Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Name Period:-- AP Physics II-Buoyancy& Pressure Quiz (PRACTICE (a) Calculate the

ID: 1657260 • Letter: N

Question

Name Period:-- AP Physics II-Buoyancy& Pressure Quiz (PRACTICE (a) Calculate the density.p, of a 7.27 kg bowling ball that has not had any holes drilled in it. The radius of the ball is 10.8 cm. (b) Will the ball float if dropped into water? Justify your answer. 2. The diagram shows an object of mass 0.4 kg that is suspended from a scale and submerged in a liquid. If the reading on the scale is 3 N, then the buoyant force that the fluid exerts on the object is most nearly HINT. drow a Free Body Diagram of the forces on the object) a. 1.3 N b. 1.0N c. 0.75 N d. 0.33 N e. 0.25 N 3. A ball that can float on water has mass 5.00 kg and volume 0.025 m2. What is the magnitude of the downward force that must be applied to the ball to hold it motionless and completely submerged in freshwater of density 1000, ke/m'? (HINT: draw a Free Body Diagram of the forces on the ball when it is submerged a. 20.0N b. 25.0N C. 30.ON d. 200 N e. 250 N Over

Explanation / Answer

1)

a)

density = mass / volume

= m /( (4/3)*pi*r^3 )

= 7.27/((4/3)*pi*0.108^3)

= 1377.8 kg/m3

b)

As the density is greater than that of water,so will not float on it

2)

Forces acting on the body are:

weight , W = mg (acting down)

upthrust, U (acting up)

So, net force, Fnet = mg - U = 3 N

So, U = mg - 3 = 0.4*10 - 3 = 1 N <------ answer

3)

Similalrly, here: mg + F = density*g*volume

density = density of water = 1000 kg/m3

volume = 0.025 m3

So, F = density*g*volume - mg= 1000*10*0.025 - 5*10= 200 N <----- answer

4)

Here,

mg = density*g*volume

So, 5*10 = 1000*10*(0.75*0.6*h)

So, h = 0.01111 m= 1.11 cm <-------- answer