Question
According to our records you have tho that date you will no longer be able to see your WebAssign assignments or grades My Notes Ask Your 10. -1 points SerPSE9 2 P014 WI A 45.0-g Super Ball traveling at 25.5 m/'s bounces off a brick wall and rebounds at 21.5 m/s. A high-speed camera records this event. If the ball is in contact with the wall for 4.80 ms, what is the magnitude of the average acceleration of the ball during this time interval? Need Help? Road It III Watch" My Notes Ask Your 11. +,-1 points SerPSE92 P016. ions from track that is 100 cm long as shown in the figure below. We use x to represent the position of the marble along the track. On the horizontal sect A child rolls a marble on a bent o to x 20 cm and from x E 40 cm to x 60 cm, the marble rolls with constant speed. On the sloping sections, the marble's speed changes steadily the marble stays on the track and does not undergo any sudden changes in speed. The child gives the marble some initial speed at with which t where it turns around, eventually returning to x = 0 o with the same speed with which the child released it. Prepare graphs of x versus t, vx versus t, and ax versus roll to x = 90 cm, vertically aligned with their time axes acceleration axes, but show the correct graph shapes. (Do this on paper. Your instructor m axis or on the velocity or s identical, to show the motion of the marble. You will not be able to place numbers other than zero on the horizontal ay ask you to turn in this work. 100 cm 20 cm 40 cm 60 cm
Explanation / Answer
here,
10)
the initial speed , u = 25.5 m/s
the final speed , v = - 21.5 m/s
time taken , t = 4.8 ms = 0.0048 s
let the accelration be a
v = u + a* t
-21.5 = 25.5 + a * 0.0048
solving for a
a = 9791.7 m/s^2
the magnitude of accelration is 9791.7 m/s^2