We have a rod made of a certain metal. The rod’s length is L = 1.8 m and has a c
ID: 1656948 • Letter: W
Question
We have a rod made of a certain metal. The rod’s length is L = 1.8 m and has a circular cross section with radius r = 3.2 mm. If we hang the rod vertically and hang a mass of m = 22 kg at its end we find that it is stretched by d = 1.5 mm.
Using the information given, estimate the Young’s modulus for this metal rod, in N/m.
If we know that this metal has a density of 11 g/cm^3, what would be the speed of sound in this metal in m/s?
We have a rod made of a certain metal. The rod’s length is L = 1.8 m and has a circular cross section with radius r = 3.2 mm. If we hang the rod vertically and hang a mass of m = 22 kg at its end we find that it is stretched by d = 1.5 mm.
Using the information given, estimate the Young’s modulus for this metal rod, in N/m.
If we know that this metal has a density of 11 g/cm^3, what would be the speed of sound in this metal in m/s?
Explanation / Answer
Young’s modulus for this metal rod E = stress / strain = (F/A)/(dL/L)
=> E = (22*9.8/(pi*(3.2*10^-3)^2))/( 1.5*10^-3 / 1.8) = 8.04*10^9 N/m^2
speed of sound = ( E / density)^0.5
=> speed = ( 8.04*10^9 / (11*10^3))^0.5 = 854.9 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.