A diver running 2.0 m/s dives out horizontally from the edge of a vertical cliff
ID: 1656862 • Letter: A
Question
A diver running 2.0 m/s dives out horizontally from the edge of a vertical cliff and 2.6 s later reaches the water below.
A) How tall was the cliff in meters (please express answer with 2 significant figures)
B) How far from the base was the diver when they hit the water, in meters? (please express in 2 sig figs)
Thank you
Part A A diver running 2.0 m/s dives out horizontally from the edge of a vertical cliff and 2.6 s later reaches the water below. How high was the cliff? Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give Up Part B How far from its base did the diver hit the water? Express your answer using two significant figures. d= Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Part A
H = Vy(T) + ½ gT2
where
H = height of the cliff, Vy = vertical component of the initial velocity = 0
T = time, g = acceleration due to gravity = 9.81 m/s2
H = 0 + ½*9.81*2.62
H = 33.1575 m
H = 33 m (answer with 2 significant figures)
________________________________________________________________
Part B
d = Vx(T)
where,
Vx = horizontal velocity component, T = time
d = 2*2.6
d = 5.2 m (answer with 2 significant figures)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.