What is its speed at point A? Answer in units of m/s. } DID If electricity costs
ID: 1656615 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
Given,
m = 72 kg ; h = 100 m ; v = 4.5 m/s
a)from the conservation of energy
Ef = Ei
Ei = KE + PE
Ei = 1/2 m vi^2 + m g h
Ei = 0.5 x 72 x 4.5^2 + 72 x 9.8 x 100 = 71289 J
at the bottom of the hill all the energy she has is kinetic energy only
KE(final) = 71289 J
b)we have, KE(final) = 71289
1/2 m vf^2 = 71289
vf = sqrt (2 x 71289/72) = 44.5 m/s
Hence, vf = 44.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.