The three displacement vectors in the drawing have magnitudes of A = 4.95 m, B =
ID: 1656010 • Letter: T
Question
The three displacement vectors in the drawing have magnitudes of
A = 4.95 m, B = 4.60 m, and C = 3.85 m.
Find the resultant (magnitude and directional angle) of the three vectors by means of the component method. Express the directional angle as an angle above or below the positive or negative x axis. (Assume = 18° and = 68°. Give an answer between 0 and 90°.)
---Select--- below the negative x axis below the positive x axis above the negative x axis above the positive x axis
magnitude m direction °---Select--- below the negative x axis below the positive x axis above the negative x axis above the positive x axis
Explanation / Answer
According to the question
We know that
Here,
Net horizontal displacement = 4.60cos68 - 4.95cos18 = - 2.98m
Then,
Net vertical displacement = 4.60sin68+ 4.55sin18 - 3.85 = 2.58 m
= directional angle = tan-1(2.58/2.98)
= 40.88 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.