Suppose you first walk 13 m in a direction 20 degrees west of north and then 23.
ID: 1655716 • Letter: S
Question
Suppose you first walk 13 m in a direction 20 degrees west of north and then 23.5 m in a direction 40 degrees south of west as shown in the figure.A. What is the component of your displacement in the x- direction in meters? B. What is the component of your displacement in the y- direction in meters? C. How far are you from your staring point in meters? D. What is the angle of a line connecting your starting position to your final position, measured South of West, in degrees?
Thank you for your time and help. WE 40° 20°
Explanation / Answer
vector R = vector A + vector B
vector R = -13sin(20 degrees) i + 13cos(20degrees) j - 23.5cos(40 degrees) i - 23.5 sin(40 degrees) j
=> vector R = -4.44i + 12.21 j - 18 i - 15.10 j = -22.44 i - 2.89j
tan(theta) = 2.89/22.44 = 0.128
=> compass directon theta = 7.29 degrees south of west
distance from starting point = [(22.44)^2 + (2.89)^2]^0.5 = 22.62 m ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.