Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Solve part C only please. Thank you. A 1.20 kg ball is at rest on the floor in a

ID: 1655391 • Letter: S

Question

Solve part C only please. Thank you.

A 1.20 kg ball is at rest on the floor in a 2.10 in times 2.10 m times 2 10 m room of air at STP. Air is 80% nitrogen (N_2) and 20% oxygen (O_2) by volume What is the thermal energy of the air in the room? Express your answer with the appropriate units. E = 2.35 times 10^5 J What fraction of me thermal energy would have to be conveyed to the ball for it to be spontaneously launched to a height of 1.50 in ? 7.52 times 10^-6 By how much would the air temperature have to decrease to launch the ball? Express your answer with the appropriate units. Delta T = 0.002 K

Explanation / Answer

part C) m = 1.20 kg, PE = m g h = 1.2 * 9.8 * 1.50 = 17.64 J

delta E / delta T = E / T

delta T = delta E / E * T

= [17.64 / 2.35 * 106 ] * 273

= 0.00205 0C = 273.152 K

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote