An asteroid of mass m = 7.5 times 10^12 kg has two rocket thrusters attached to
ID: 1654934 • Letter: A
Question
An asteroid of mass m = 7.5 times 10^12 kg has two rocket thrusters attached to it. One thruster supplies a force with x-and y-components F_1 = (8.0 times 10^7, 7.0 times 10^7) N while the other supplies a force with x- and y-components F_2 = (4.0 times 10^7, -2 times 10^7) N. (You may ignore the mass of the rocket thrusters and their fuel.) (a) (i) what are the x-and y-components of the resultant force acting on the asteroid? (ii) What is the magnitude of the resultant force and in which direction does it act?Explanation / Answer
part i)
Total x component Fx = F1x + F2x = (8 +4 )e7N = 12e7 N
Total y component Fy = F1y + F2y = 5e7N
part ii)
Resultant force, Fr = sqrt(Fx^2 + Fy^2) = sqrt((12e7)^2 + (5e7)^2) = 13e7 N
let direction be theta angle from x axis
tan(theta) = Fy/Fx
theta = tan-1(Fy/Fx) = tan-1(5/12) = 22.59o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.