A sealed 66 m3 tank is filled with 4000 moles of ideal oxygen gas (diatomic) at
ID: 1654925 • Letter: A
Question
A sealed 66 m3 tank is filled with 4000 moles of ideal oxygen gas (diatomic) at an initial temperature of 270 K. The gas is heated to a final temperature of 370 K. The atomic mass of oxygen is 16.0 g/mol. The mass density of the oxygen gas, in SI units, is closest to: A sealed 66 m3 tank is filled with 4000 moles of ideal oxygen gas (diatomic) at an initial temperature of 270 K. The gas is heated to a final temperature of 370 K. The atomic mass of oxygen is 16.0 g/mol. The mass density of the oxygen gas, in SI units, is closest to:
a. 0.97
b. 1.5
c. 1.9
d. 3.9
e. 2.4
Explanation / Answer
You have 66000L of gas volume
Molar mass diatomic oxygen gas = 32g/mol
Mass of gas = 4000*32 = 128000g
Mass density = mass of gas in g / volume of gas in L
Mass density = 128000 / 66000
Mass density = 1.93 g/L
Ans C) - it is closest to 1.93 g/L
In SI units, Density = 1.93kg/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.