Two boats are racing across a lake, which is 60.0 km across. To win, a boat must
ID: 1654812 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
From the given question,
1. total distance = 120 km
whichever boat takes less time will win.
time taken by boat A= (60/60) + (60/60)= 2 hr
time taken by boat B= (60/30) + (60/90)= 2 hr 40 min
So, boat A will win.
b) distance travelled by losing boat after 2 hr= 2*30=60 km
Tle losing boat is 60 km behind, when the other boat wins.
c) average velocity= (total displacement)/(total time)
average speed= (total distance)/(total time)
since both the boats return to starting point, their displacement is zero.
hence, average velocity of both the boat is zero.
average speed of boat A = (120)/2= 60 km/hr
average speed of boat B= (120)/(2.67)= 45 km/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.