You are standing on a bridge holding a rock 19.0 m above the water. 1.How many s
ID: 1654669 • Letter: Y
Question
You are standing on a bridge holding a rock 19.0 m above the water. 1.How many seconds after you let go of the rock do you hear it splash into the water? Take the speed of sound to be 340 m/s.
1.How many seconds after you let go of the rock do you hear it splash into the water? Take the speed of sound to be 340 m/s.
Express your answer to three significant digits and include the appropriate units.
2. What is the rock's velocity just before it hits the water? Express your answer to three significant digits and include the appropriate units. Enter positive value if the velocity is upward and negative value if the velocity is downward.
Explanation / Answer
here,
height , h = 19 m
a)
the time taken to hit the water be t1
h = 0 + 0.5 * g * t1^2
19 = 0.5 * 9.81 * t1^2
t1 = 1.97 s
time taken by sound , t2 = h/340 = 0.055 s
the time taken to hear the splash , t = t1 + t2 = 2.03 s
b)
the final velocity , v = 0 + g * t1
v = 9.81 * 1.97 = 19.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.