A bicyclist makes a trip that consists of three parts, each in the same directio
ID: 1654486 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
(a) Distance covered in first part (d1) = velocity*time = 8.73*(29.9*60) = 15661.62 m
Distance covered in second part (d2) = velocity*time = 4.68*(37.6*60) = 10558.08 m
Distance covered in thid part (d3) = velocity*time = 16.5*(11.6*60) = 11484 m
hence the total distance covered = d1 + d2 + d3 = 37703.7 m
(b) Now for average velocity = total distance /total time
hence total time for the three parts = 29.9 + 37.6+11.6 = 79.1 minutes = 79.1*60 = 4746 s
Hence average velocity = 37703.7 / 4746 = 7.944 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.