Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car travels due east with a speed of 44.0 km/h. Raindrops are falling at a con

ID: 1654473 • Letter: A

Question

A car travels due east with a speed of 44.0 km/h. Raindrops are falling at a constant speed vertically with respect to the Earth. The traces of the rain on the side windows of the car make an angle of 62.0 degree with the vertical. Find the velocity of the rain with respect to the car and the earth. (Enter the magnitude of the velocity.) (a) the car Sketch a diagram illustrating how the velocity vector of the car combines with the velocity vector of the falling rain in one frame to give the velocity vector in the other frame. Then use trigonometry to find the two unknown velocities, km/h (b) the Earth km/h

Explanation / Answer

(a) Velocity of rain, vr = -vj

Velocity of car = 44.0i

Velocity of rain with respect to car, vr/c = vr - vc = -vj - 44.0i

Now,

tan62.0o = 44.0 / v

=> v = 44.0 / tan62.0o = 23.4 km/h

So, vr/c = -44.0i - 23.4j

|vr/c| = [(-44.0)2 + (-23.4)2]1/2 = 49.8 km/h

(b) |vr| = 23.4 km/h

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote