Electric field near a water molecule In the H_2O molecule illustrated at right,
ID: 1654374 • Letter: E
Question
Electric field near a water molecule In the H_2O molecule illustrated at right, the oxygen atom has an effective charge of -2e and each hydrogen atom +e. The effective charge separation between the O and each H is 4.9 times 10^-12 m. The molecule forms an angle of 105 degree. Find the electric field at 4.9 times 10^-12 m along the y-axis. 1. What is the electric field due to the oxygen atom? 2. To find the electric field from the left hydrogen atom, first carefully calculate all of the relevant distances on the diagram below. 3. What is the electric field due to the left hydrogen atom?Explanation / Answer
a) Electric filed due to oxygen = 9x 10^9 (2x 1.6 x 10^-19) / (4.9 x 10^-12)^2
E = 1.199 x 10^ 14 N/C
b) let's find the distances
the small triangle ,
one side = 4.9 x 10^-12 ( 1- cos58.5) and other side = 4.9 x 10^-12 ( sin 58.5)
= 4.9 x 10^-12 (0.477) , 4.9 x 10^-12 (0.852)
distance between hydrogen and spot = sqroot ( 4.9 x 10^-12 (0.477) ^2 +4.9 x 10^-12 (0.852)^2) = 4.9 x 10^-12 (0.977) = 4.7873 x 10^-12 m
E = 9x 10^ 9 (1.6 x 10^-19) / (4.7873 x 10^-12)^2= 0.628 x 10^ 14 N/C apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.