A space probe is built with a mass of 1700 pound-mass [lb_m] before launch on Ea
ID: 1654208 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
From the Newton second law accleration of hte probe is
a= F/m = 4 ( 225 * 10^-3 N)/1700 pound mass ( 0.45359237 kilograms/ pound mass) = 1.167 * 10^-3 m/s^2
v= Ft/m
t= vm/F
= 420 mi/min (26.8224 meters / second/ mi/min) ( 1700 pound mass ( 0.45359237 kilograms/ pound mass)/4 ( 225 * 10^-3 N)
=9652039.21 s
convert seconds to weeks
t= 15.959 weeks
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.