The drawing shows an electron entering the lower left side of a parallel plate c
ID: 1654156 • Letter: T
Question
The drawing shows an electron entering the lower left side of a parallel plate capacitor and exiting at the upper right side. The initial speed of the electron is 3.55 x 10^6 m/s. The capacitor is 2.00 cm long, and its plates are separated by 0.150 cm. Assume that the electric field between the plates is uniform everywhere and find its magnitude. What was the acceleration of the electron(magnitude and direction)? What is the magnitude of the force of gravity acting on the electron? What is the magnitude of the total force acting on the electron? What is the magnitude of the electric force acting on the electron? What is the magnitude of the electric field within the capacitor?
Explanation / Answer
Given that
initial speed of the electron u=3.55*10^6 m/s
distance x=2 cm
distance y=0.15 cm
now we find the time taken electron exists from capacitor
time t=x/u=2*10^-2/3.55*10^6=5.634*10^-9 sec
now we find the acceleration of the electron
acceleration of the electron a=2y/t^2=2*1.5*10^-3/(5.634*10^-9)^2=9.5*10^13 m/s^2
the acceleration is +y axis
now we find the magnitude of the electric force
the magnitude of the electric force F=ma=9.11*10^-31*9.5*10^13=86.55*10^-18 N
now we find the magnitude of the electric field
the magnitude of the electric field E=F/q=86.55*10^-18/1.6*10^-19=541 N/c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.