A soccer ball is kicked with an initial horizontal speed of 5 m/s and an initial
ID: 1654057 • Letter: A
Question
A soccer ball is kicked with an initial horizontal speed of 5 m/s and an initial vertical speed of 3 m/s. Assuming that projection adn landing heights are the same and neglecting air resistance, identify the following quantities:
a. The ball's horizontal speed 0.5 s into its flight
b. The ball's horizontal speed midway through its flight
c. The ball's horizontal speed immediately beore contact with the ground
d. the ball's vertical speed at the apex of the flight
e. The ball's vertical speed midway through its flight
f. The ball's vertical speeed immediately before contact with the ground
Explanation / Answer
Horizontal speed is constant everywhere through its flight ,therfore
a)
Vx=5 m/s
b)
Vx=5 m/s
c)
Vx=5 m/s
d)
The ball reaches zero speed before changing directions at the apex
Vy=0 m/s
e)
apex is midway therefore
Vy=0 m/s
f)
since projection and landing speeds are same i.e before contact with ground ,the ball's vertical speed is
Vy=3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.