We investigated a jet landing on an aircraft carrier. In a later maneuver, the j
ID: 1653925 • Letter: W
Question
We investigated a jet landing on an aircraft carrier. In a later maneuver, the jet comes in for a landing on solid ground with a speed of 115 m/s, and its acceleration can have a maximum magnitude of 6.47 m/s^2 as it comes to rest. (a) From the instant the jet touches the runway, what is the minimum time interval needed before it can come to rest? ______ (b) Can this jet land on a small tropical island airport where the runway is 0.800 km long? Yes No (c) Explain your answer. ________ This answer has not been graded yet.Explanation / Answer
here,
initial speed , u = 115 m/s
accelration , a = 6.47 m/s^2
a)
let the time taken be t
v = u + a * t
0 = 115 - 6.47 * t
t = 17.8 s
the minimum stopping time is 17.8 s
b)
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * s
0 - 115^2 = - 2 * 6.47 * s
s = 1022 m = 1.022 km
as s > 1.022 km
No, Jet can not land on the small town
c)
as s > 1.022 km
No, Jet can not land on the small town
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.