An electrical pump excites an atom from ground state energy 0 = 0 eV to an upper
ID: 1653907 • Letter: A
Question
An electrical pump excites an atom from ground state energy 0 = 0 eV to an upper energy state 2 = 1.3 eV in an average time 02 = 18 ps. This atom will spontaneously decay from state 2 to an intermediate energy state 1 = 0.8 eV in an average time 21 = 3 ps. The lasing transition is from state 1 to the ground state 0.
a.) What is the frequency of a photon emitted in the lasing transition?
b.) Estimate the maximum energy width 1 that state 1 can have so that spontaneous emission is slow enough for the pump to generate a population inversion between states 1 and 0.
Explanation / Answer
(a)
hv = e1 - e0 , where h is plank's constant and v is the frequency of the lasing transition.
v = 0.8 eV / h
v = 1.93 * 10^(-14) hz
(b)
From Heisenberg Uncertainty principle,
del e1 * del t = hbar, where del e1 is uncertainty in e1, del t is average lifetime of atom in e1 state and hbar = h/(2*pi)
del e1 = hbar / del t
= 1.054 * 10^(-34) / 3 * 10^(-12)
= 0.00022 eV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.