Problems 2.114-115 Example 2-21 depicts the following scenario with the accompan
ID: 1653562 • Letter: P
Question
Problems 2.114-115
Example 2-21 depicts the following scenario with the accompanying figures. A hot-air balloon is rising straight upward with a constant speed of 6.5 m/s. When the basket of the balloon is 20.0 m above the ground, a bag of sand tied to the basket comes loose and reaches a maximum height of 22 m.
Now we will consider some slightly different related scenarios to Example 2-21.
Part A
If the bag in Example 2-21 had been released at 31.0 m instead, with everything else remaining the same, would its maximum height be 33 m, greater than 33 m,or less than 33 m?
If the bag in Example 2-21 had been released at 31.0 instead, with everything else remaining the same, would its maximum height be 33 , greater than 33 , or less than 33 ?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the speed of the bag in part A just before it lands when it is released from 31.0 m.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Now, suppose the balloon in Example 2-21 is descending with a constant speed of 4.2 m/s when the bag of sand comes loose at a height of 35 m. What is the amount of time the bag is in the air?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
What is the speed of the bag when it is 16 m above the ground?
Express your answer using two significant figures.
33 m greater than 33 m less than 33 m 20.0 m 0 t=0Explanation / Answer
Given,
v = 6.5 m/s ; y0 = 20 m ; y = 22 m
A)since the ballon is moving up with the constant speed,
h = v^2/2g = 6.5^2/2 x 9.8 = 2.2 m
H = 2.2 + 31 = 31.2 m
for this we can say, greater than equal to 33 m
B)from eqn of motion
v^2 = u^2 + 2 a s
as it touches the ground v becomes zero, but u the speed just before it hits:
u = sqrt (2 a s) = sqrt (2 x 9.8 x 31) = 24.65 m/s
Hence, v = 24.65 m/s
C)from eqn of motion
S = ut + 1/2 at^2
35 = 4.2 t + 0.5 x 9.8 x t^2
4.9 t^2 + 4.2 t - 35 = 0
the abive quadratic equation gives us:
t = 2.28 s and -3.14 sec ; ignoring negative value
Hence, t = 2.28 s
D)from v^2 = u^2 + 2 a s
v^2 = 4.2^2 + 2 x 9.8 x 16 = 331.24
v = 18.2 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.