A regulation volleyball court is L = 18.0 m long and a regulation volleyball net
ID: 1653545 • Letter: A
Question
A regulation volleyball court is L = 18.0 m long and a regulation volleyball net is d = 2.43 m high. A volleyball player strikes the ball a height h = 1.97 m directly above the back line, and the ball's initial velocity makes an angle theta = 56 degree with respect to the ground (see the figure). At what initial speed must the ball be hit so that it just barely makes it over the net? (Assume the volleyball is hit so that its path is parallel to the side-line as seen from an observer directly above the court, and that the volleyball is a point object.) At what initial speed must the ball be hit so that it lands directly on the opponent's back line?Explanation / Answer
12) Vertical distance travelled to clear the net is d-h = 2.43-1.97 = 0.46 m
using kinematic equations
vertical direction
y =(Voy*t) + (0.5*ay*t^2)
Voy is the y-component of initial velocity = Vo*sin(56) = 0.83*Vo
ay is the vertical component of accelaration
Vo is the required initial speed
0.46 = (Vo*0.83*t)-(0.5*9.8*t^2)
Horizontal direction
x = (Vo*cos(56))*t
(18/2) = (Vo*0.56)*t
t= 9/(Vo*0.56) = 16.1/Vo
then
0.46 = (Vo*0.83*(16.1/Vo)) - (0.5*9.8*(16.1/Vo)^2)
Vo = 9.92 m/sec
13) x = 2L = 2*18 = 36 m
but X = Vo*cos(56)*t
36 = 0.56*Vo*t
t = 36/(0.56*Vo) = 64.3/Vo
and also using
y = (Vo*sin(56)*t) +(0.5*ay*t^2)
-(2.43-1.97) = (Vo*0.83*t) -(0.5*9.8*t^2)
-0.46 = (Vo*0.83*(64.3/Vo)) - (4.9*(64.3/Vo)^2)
Vo = 19.4 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.