The farthest a batter can hit a ball is 104.4 m. (i.e. maximum range). Suppose t
ID: 1653107 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
1. Maximum range = v0^2 / g
104.4 = v0^2 / 9.81
v0 = 32 m/s
(A) at maximum height, vfy = 0
Applying vf^2 - v0y^2 = 2 a d
0^2 - v0y^2 = 2(-9.81) (36.22 - 1.2)
v0y = 26.2 m/s
v0y = v0 sin(theta)
theta = sin^-1 [ 26.2 / 32] = 55 deg
(B) t = 98 / (32 cos55) = 5.34 sec
y + 1.2 = (26.2 x 5.34) - (9.8 x 5.34^2 / 2)
y = 0.18 - 1.2 = -1 m
(C) vfx = 32 cos55 = 18.35
applying energy conservation,
m g h + m v0^2 /2 = m vf^2 /2
(9.81 x 1.2) + (32^2 / 2) = vf^2 /2
vf = 32.4 m/s ........Ans (magnitude)
vfy = sqrt(vf^2 - vfx^2) = 26.66 m/s
theta = - tan^-1(26.66 / 18.35) = 55.5 deg
vector = 32.4 m/s, 55.5 deg below the horizontal ....Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.