Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A World War II bomber flies horizontally over level terrain, with a speed of 261

ID: 1653037 • Letter: A

Question


A World War II bomber flies horizontally over level terrain, with a speed of 261 m/s relative to the ground and at an altitude of 2.76 km. The bombardier releases one bomb. (a) How far does the bomb travel horizontally between its release and its impact on the ground? Ignore the effects of air resistance. _______ m (b) The pilot maintains the plane's original course, altitude, and speed through a storm of flak. Where will the plane be when the bomb hits the ground? directly above the bomb ahead of the bomb behind the bomb The bomb hits the target seen in the telescopic bombsight at the moment of the bomb's release. At what angle from the vertical was the bombsight set? _______ degree from the vertical

Explanation / Answer

(A) Applying d = v0 t + a t^2 / 2 In vertical direction.

0 - 2760 = 0 + (9.81) t^2 / 2

t = 23.7 sec

distance travelled in horizontal direction.

D = 261 x 23.7

D = 6191 m Or 6.19 km

(B) directly above the bomb

(C) angle from vertical,

theta = tan^-1(6.19 / 2.76) = 66 deg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote