The total amount of solar energy that arrives at the earth from the sun is 1.74
ID: 1652984 • Letter: T
Question
The total amount of solar energy that arrives at the earth from the sun is 1.74 × 1017 W, and the surface area of the earth is 5.1 × 1014 m2 (assuming the earth's radius is 6.37 × 106 m). (a) If a solar panel is about 20% efficient in converting solar photons into electrical power, how big a solar panel (in area, m2) would be required to run a 70 W light bulb? (b) Humans use approximately 4.87 × 1018 J of electrical energy per year. What fraction of the available solar energy is required to meet this consumption?
Explanation / Answer
(A) Intensity = P / A
I = (1.74 x 10^17 W) / (5.1 x 10^14 m^2 )
I = 341.18 W/m^2
70 = 0.20(341.18 A)
A = 1.03 m^2
(b) time = 1 year = 365 x 24 x 3600s
t = 31.54 x10^6 sec
P_consumption = (4.87 x 10^18) / (31.54 x 10^6) = 1.544 x 10^11 W
fraction = (1.544 x 10^11) / (1.74 x 10^17 )
= 8.88 x 10^-7 ....Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.