A landscape architect is planning an artificial waterfall in a city park. Water
ID: 1652962 • Letter: A
Question
A landscape architect is planning an artificial waterfall in a city park. Water flowing at 1.60 m/s will leave the end of a horizontal channel at the top of a vertical wall h = 3.75 m high, and from there the water falls into a pool (see figure). (a) Will the space behind the waterfall be wide enough for a pedestrian walkway? (Assume that the average pedestrian walkway is 1 m wide.) Yes No (b) To sell her plan to the city council, the architect wants to build a model to a scale, which is one-seventeenth actual size. How fast should the water flow in the channel in the model? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/sExplanation / Answer
a)time taken to reach ground=sqrt(2h/g)=sqrt(2*3.75/9.8)=0.875s
Horizontal distance travelled = 0.875*1.6 =1.4m
This is greater than 1m. Therefore, pedestrian will be able to cross
b) when the model has to be made in one-seventeenth of actual size, the height of waterfall=3.75/17=0.220m
The distance between wall and waterfall=1.4/17=0.082m
The horizontal velocity in model has to be such that height of fall=0.220 and distance between wall and fall is 0.082m
Time taken by waterfall =t= 0.082/v
0.22 = (1/2)*9.8*(0.082/v)²
v=0.387 m/s
Therefore, in model the water should flow at 0.387 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.