The figure below shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in th
ID: 1652860 • Letter: T
Question
The figure below shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in the x direction. Suppose the wavelength is 40.0 m and the electric field vibrates in the xy plane with an amplitude of 26.0 V/m. (a) Calculate the frequency of the wave. MHZ (b) Calculate the magnetic field B when the electric field has its maximum value in the negative y direction. magnitude nT direction (c) Write an expression for B with the correct unit vector, with numerical values for B_max, k, and w, and with its magnitude in the form B = B_max cos (kx - omega t). (Assume B is measured in nT, x is measured in m and t in s.) B = - cos x - times 10^7) t] k nTExplanation / Answer
Ans a)
we know that c = wavelength*frequency
3e9 = 40*f
f = 7.5e7 Hertz
part b)
Emax = 40 V (given)
we know c = E/B
3e9 = 40/B
B = 1.33e-8 T = 13.34 nT
part c)
Bmax = 13.34 nT
w = 2*pi/ = 4.707e8
k = 2*pi/freq = 8.37e-8
B = 13.34sin(8.37e-8x - 47.07e7) nT
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.