Three charges, q_1 = +2.63 nC, q_2 = -1.39 nC, and q_3 = +8.69 nC, are at the co
ID: 1652629 • Letter: T
Question
Three charges, q_1 = +2.63 nC, q_2 = -1.39 nC, and q_3 = +8.69 nC, are at the corners of an equilateral triangle, each of whose sides are of length, L, as shown in the figure below. The angle a is 60.0 degree and L = 0.485 m. We are interested in the unmarked point midway between the charges q_1 and q_2 on the x axis. For starters, calculate the magnitude and direction of the electric field due only to charge q_1 at this point. Down Up Left Right Calculate the magnitude and direction of the electric field due only to charge q_2 at this point. Down Up Left Right Calculate the magnitude and direction of the electric field due only to charge q_3 at this point. Down Up Left Right Now calculate the magnitude of the electric field from all three charges at a point midway between the two charges on the x axis. Calculate the angle of the electric field relative to the positive (to the right) x-axis, with positive values up (counterclock-wise) and negative down (clockwise). (enter the answer with units of deg) If a tiny particle with a charge q = 1.50 nC were placed at this point midway between q_1 and q_2, what is the magnitude of the force it would feel?Explanation / Answer
The electric field of a point charge is given by:
E k q/r^2
E1 = k q1/r1^2
E1 = 9 x 10^9 x 2.63 x 10^-9/0.485^2 = 100.63 N/C
Hence, E1 = 100.63 N/C
Diretion- Right.
E2 = k q2/r2^2
The Elecxtric field due to q2 will be zero since, r2 = 0.
E3 = k q3/r3^2
E3 = 9 x 10^9 x 1.39 x 10^-9/0.485^2 = 332.5 N/C
Hence, E3 = 332.5 N/C
Direction- Down
At the mid point,
r1 = r2 = 0.485/2 = 0.243 m
r3 = sqrt (0.485^2 - 0.243^2) = 0.419 m
E1 = k q1/r1^2 = 9 x 10^9 x 2.63 x 10^-9/0.243^2 = 400.85 N/C
E2 = k q2/r2^2 = 9 x 10^9 x 1.39 x 10^-9/0.243^2 = 211.85 N/C
E3 = k q3/r3 = 9 x 10^9 x 8.69 x 10^-9/0.419^2 = 445.47 N/C
Ex = E1 - E2 = 400.85 - 211.85 = 189 N/C
Ey = E3 = 445.47 N/C
E = sqrt (Ex^2 + Ey^2) = sqrt (189^2 + 445.47^2) = 483.91 N/C
Hence, E = 483.91 N/C
theta = tan^-1(445.47/189) = 67 deg
Hence, theta = 67 deg
force will be:
F = q E = 1.5 x 10^-19 x 483.91 = 7.26 x 10^-17 N
Hence, F = 7.26 x 10^-17 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.