Red Kangaroo leaped essentially vertically up from a cliff to achieve a maximum
ID: 1651708 • Letter: R
Question
Explanation / Answer
For easiness, convert feet into meters.
10 feet = 3.05 meter
5 feet = 1.52 meter.
(A) Suppose the initial velocity of the kangaroo is u m/s.
apply the expression -
v^2 = u^2 + 2*a*s
=> 0 = u^2 - 2*9.81*3.05
=> u^2 = 59.841
=> u = 7.74 m/s
(B) Consider the velocity of the kangaroo 5 ft above the cliff is v m/s.
Now put the values in the above expression -
v^2 = 7.74^2 - 2*9.81*1.52
=> v^2 =59.84 - 29.82 = 30.02
=> v = 5.48 m/s
(C) (7.74/2)^2 = 7.74^2 - 2*9.81*h
=> 19.62*h = 44.9307
=> h = 2.29 m
(D) (i) v^2 = 7.74^2 + 2*9.81*1.52 = 89.73
=> v = 9.47 m/s.
(ii) like-wise -
v^2 = 7.74^2 + 2*9.81*3.05 = 119.7486
=> v = 10.94 m/s.
(F) In that case -
(2*7.74)^2 = 7.74^2 + 2*9.81*h
=> 19.62*h = 179.7228
=> h = 9.16 m.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.