What are the strength and direction of the electric field at the position indica
ID: 1651527 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
electric field at a point due to a point charge at distance r is E = kq/r^2 [ from coloumb's law]
so,
given, q1 = 5 nC
distance from the point P,r1 = 0.02 m
so vector field due to this charge at point P
E1 = kq1/r^2 i
similiarly
q2 = 10 nC
r2 = sqroot(0.02^2 + 0.04^2) = 0.0447 m
E2 = kq2(0.02i - 0.04j)/r2^3
similiarly
q3 = -5 nC
r3 = 0.04 m
E3 = -kq3 j/r3^2
Net field
E = E1 + E2 + E3 ( principle of superposition)
so,
E = k[q1/r^2 i + q2(0.02i - 0.04j)/r2^3 - q3 j/r3^2]
E = 8.98[5/0.02^2 i + 10(0.02i - 0.04j)/(0.0447)^3 + 5 j/(0.04)^2]
a. E = (17864.27)i - (40217.37)j V/m
b. in magnitude and angle notation
Magnitude, |E| = sqroot(Ex^2 + Ey^2) = 44006.46 V/m
direction ,. theta = arctan(Ey/Ex) = -66.04 deg CCW to +ve x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.