A water droplet of radius 0.025 mm remains stationary in the air. If the downwar
ID: 1650981 • Letter: A
Question
A water droplet of radius 0.025 mm remains stationary in the air. If the downward-directed electric field of the Earth is 150 N/C, how many excess electron charges must the water droplet have?
Problem 16.49 Part A A water droplet of radius 0.025 mm remains stationary in the air If the downward-directed electric field of the Earth is 150 N/C, how many excess electron charges must the water droplet have? Express your answer using two significant figures. 2.7-106 electrons Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remainingExplanation / Answer
force on water droplet =qE and gravatational force must be equal
mass = density x volum e= ( 1000 ) ( 4/3 pi r^3) = 1000 ( 4/3) ( 22/7) (0.025 x 10^-3)^3= 0.0654 x 10^ -9 kg
q ( 150 ) = ( 0.0654 x 10^ -9) ( 9,8)
q= charge on droplet = 0.00428 x 10^ -9 C
no. of electrons= (0.00428 x 10^ -9) / (1.6 x 10^-19) = 2.67 x 10^6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.