3. Consider a car that weighs about 2000 kg (4400 lb) and is parked at an elevat
ID: 1650433 • Letter: 3
Question
3. Consider a car that weighs about 2000 kg
(4400 lb) and is parked at an elevation of
30m (100 ft) above the bottom of a hill with a
constant slope equal to 0.5. [Recall that the
acceleration of gravity is g 9.8 m/s2.]
(a) What is the force on the car along the slope
of the hill (in SI units)?
(b) Estimate the final kinetic energy the car
would have if its brakes gave way and it
freely rolled down to the bottom of the hill
(in SI units).
(c) Estimate the maximum speed of the runaway
car in both m/s and mph units.
Explanation / Answer
(A) slope = tan(theta) = 0.5
theta = tan^-1(0.5)
= 26.6 deg
along the incline, F = m g sin(theta)
F = (2000 x 9.81 ) sin26.6 Or 4400 sin(26.6)
F = 8785 N or 1970 lb ...........Ans
(B) deltaH = 30 m
KE = m g deltaH
= 2000 x 9.8 x 30
= 588000 J
(C) KE = m v^2 / 2
588000 = 2000 v^2 / 2
v = 24.25 m/s Or 54.25 mph
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.