The flashlight is slowly turned away from the vertical direction. At what angle
ID: 1649433 • Letter: T
Question
The flashlight is slowly turned away from the vertical direction. At what angle will the beam no longer be visible above the surface of the pool? Answer in units of degree A glass block having n = 1.35 and surrounded by air measures 7.7 cm times 7.7 cm. A ray has an angle of incidence of theta_1 = 47.1 degree on the top surface of the block. A certain concave spherical mirror has a focal length of 8.9 cm. Find the location of the image for an object distance of 19.4 cm. Answer in units of cm. What is the magnification for an object distance of 19.4 cm? Find the location of the image for an object distance of 6.06 cm. Answer in units of cm. Calculate the magnification for an object distance of 6.06 cm. q_1 = 2f q_1 = 1/2 fExplanation / Answer
Part 1) Lens formula:
1/do + 1/di = 1/f
=> 1/19.4 + 1/di = 1/8.9
=> Image distance, di = 8.9 * 19.4 / (19.4 - 8.9) = 16.4 cm
Part 2) Magnification, m = -di/do = -16.4 / 19.4 = -0.845
Part 3) We have,
1/do + 1/di = 1/f
=> 1/6.06 + 1/di = 1/8.9
=> Image distance, di = 8.9 * 6.06 / (6.06 - 8.9) = -19.0 cm
Part 4) Magnification, m = -di/do = -(-19.0) / 6.06 = 3.135
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.