Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You want to design a new cannon so that the great Zendini, who is a circus perfo

ID: 1649372 • Letter: Y

Question

You want to design a new cannon so that the great Zendini, who is a circus performer and has a mass of 60 kg, will be sling shot from the cannon. This new cannon has a very large spring with a very small mass and a spring constant of 1100 N/m that he will compress with a force of 4400 N. The inside of the gun barrel is coated with fiberglass, and the average friction force will be 40 N during the 4 m he moves in the barrel. At what speed will he emerge from the end of the barrel 2.5 m above his initial resting position, assuming the cannon is pointing vertically upward. a. 2.8 m/s a. 9.4 m/s b.15.5 m/s d. 19.7 m/s e. None of the above

Explanation / Answer


KE + PE(gravity) = PE(spring) - E(friction)
1/2 mv^2 + mgh = 1/2 kx^2 - f*d
1/2 (60 kg)(v^2) + (60 )(9.81 )(2.5 ) = 1/2 (1100 )(4 )^2 - (40N)(4 m)

30v^2 + 1471.5 = 8800 - 160
30v^2 = 7168.5
v^2 = 238.95 m/s
v = 15.5 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote