A 535 pF capacitor is charged to 185 V and then quickly connected to a 195 mH in
ID: 1649338 • Letter: A
Question
A 535 pF capacitor is charged to 185 V and then quickly connected to a 195 mH inductor.
Part A
Determine the frequency of oscillation.
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Determine the peak value of the current.
Express your answer with the appropriate units.
15.6 kHz
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part C
Determine the maximum energy stored in the magnetic field of the inductor.
Express your answer with the appropriate units.
5.24•108 A
A 535 pF capacitor is charged to 185 V and then quickly connected to a 195 mH inductor.
Part A
Determine the frequency of oscillation.
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Determine the peak value of the current.
Express your answer with the appropriate units.
f =15.6 kHz
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part C
Determine the maximum energy stored in the magnetic field of the inductor.
Express your answer with the appropriate units.
I =5.24•108 A
U =Explanation / Answer
A) f=1/{2pi x sqrt(L C)} = 15.6 kHz
C) Energy U = .5 C V^2 = 0.5(535 x 10^-12)(185)^2 = 9.16 x 10^-6 J
B) I=sqrt(2 U/L) = 9.69 x 10^-3 A or 9.69mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.