Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A multiple slit diffraction grating has a slit separation of 2.8 times 10-6 m Fi

ID: 1649226 • Letter: A

Question

A multiple slit diffraction grating has a slit separation of 2.8 times 10-6 m Find the wavelength of the monochromatic light that will have its 2 order bright fringe diffracted through an angle of 30 degree. (1 nm = 10^-9 m) A) 1.932 times 10^-6 B) 1.68 times 10^-6 C) 0.7 times 10^-6 D) 0.187 times 10^-6 E) 1.05 X 10^-6 An underwater scuba diver sees the sun at an apparent angle of 33 degree from the vertical. How far is the sun above the horizon? nwater = 1.333) A) 43.45 degree B) 25.07274 degree C) 32.34 degree D) 40.6 degree E) 20.3742 degree You are building a compound microscope with an objective lens focal length of 4.4 cm and an eyepiece lens of 2 cm focal length. You mount the lenses 19.2 cm apart. What is the maximum magnification of your microscope? A) 27.37152 N B) 28.4 N C) 26.4 N D) 15.45984 N E) 54.55 N Diamond has an index of refraction of 2.419. What is the critical angle for internal reflection inside a diamond that is in a liquid of index of refraction n = 1.2? A) 15.6 degree B) 23.4 degree C) 24 degree D) 31.2 degree E) 29.7 degree Two convex thin lenses with focal lengths 13 and 8 cm, respectively, are aligned on a common axis, running left to right, the 13 cm lens being on the left. The lenses are separated by a distance of 20 cm. An object is located at a distance to the left of the 13 cm lens. Where will the final image appear as measured from the 8 cm lens? A) 26.182 cm B) -0.2474 cm C) 41.166667 cm D) -2.74 cm E) 8.632 cm ac series circuit contains a resistor of 20 ohms, an inductor of 5 mH and a variable capacitor. If the frequency voltage is 310 Hz, to what setting should the capacitor be set if resonance is achieved? A) 80.6 mu F B) 52.72 mu F C) 6.77 mu F D) 32 mu F E) 68.82 mu F relativistic object radiating green light of wavelength 507.5 nm (c = 3 times 10^8 m/s), what is wavelength that an observer sees when the object approaches at 0.5 c compared to when it recedes A) 288 nm B) 586 nm C) 1339.8 nm D) 446.6 nm E) 761.25 nm

Explanation / Answer

5) n1 = refractive index of water = 1.33
n2 = refractive index of air = 1
1 = angle of incidence = 33 deg
2 = ?

Applying Snell's law,

n1 sin(1) = n2 sin(2)

=> sin(2) = 1.33*sin(330) = 0.724

=> 2 = 46.420

The angle above horizon = 900 - 2 = 43.580

Therefore, option (A) is the correct answer.

-------------------------------------------------------------------------------------

7) according to Snell's law

n*sin() = constant

2.419*sin() = 1.2*sin(900)

=> = 29.740

Therefore, option (E) is he correct answer

--------------------------------------------------------------------------------------------------

9)

f = 310 Hz

=> = 2f = 1946.8

For resonance, = (1/LC)

=> C = 1/2L

=> C = 52.77 C

Therefore, option (B) is the correct answer

--------------------------------------------------------------------------------------------

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote